Muzyka - Kryteria oceniania

- wymagania, które powinien spełnić uczeń aby otrzymać ocenę celującą, bardzo dobrą, dobrą, dostateczną, dopuszczającą lub niedostateczną na lekcji muzyki.

Ocena celująca:

·        Śpiew - Uczeń śpiewa piosenki na pamięć, poprawnie intonacyjnie  z właściwym podparciem oddechowym, z właściwą postawą śpiewaczą i  interpretacją zalecaną w zapisie nutowym na konkursach i akademiach szkolnych oraz innych uroczystościach.

Wiedza o muzyce - Pełne przyswojenie wiadomości objętych programem, uzupełnianie ich informacjami ponadprogramowymi z innych źródeł.

·        Aktywność na lekcji - Czynny udział w zajęciach lekcyjnych, dociekliwość podczas analizy dzieł muzycznych. Uczeń wykazuje ogólne zauważalne zainteresowanie muzyką, różnego gatunku. Kompletnie i  bardzo starannie wykonuje ćwiczenia obligatoryjne, uzupełnia je dodatkowymi, samodzielnie zdobytymi informacjami i wiedzą.

·        Gra na instrumentach - Uczeń akompaniuje sobie przy śpiewie, gra na akademiach szkolnych i konkursach na instrumentach tradycyjnych typu pianino, gitara, akordeon itp., lub na elektronicznych( np. keyboard). Uczeń posiada umiejętność gry ze słuchu i z nut.

·        Tworzenie muzyki - Uczeń umiejętnie wykorzystuje zapis nutowy do tworzenia melodii i schematów rytmicznych.

·        Czynny udział w konkursach szkolnych i międzyszkolnych oraz akademiach i innych uroczystościach.

Ocena bardzo dobra

·        Śpiew - Uczeń śpiewa piosenkę na pamięć, poprawnie intonacyjnie i poprawnie rytmicznie z właściwym podparciem oddechowym, z właściwą postawą śpiewaczą i interpretacją zalecaną w zapisie nutowym ( brak doskonałości intonacyjnej nie wyklucza uzyskania oceny bardzo dobrej )

·        Wiedza o muzyce - Pełne przyswojenie wiadomości objętych programem.

·        Aktywność na lekcji - Czynny udział w zajęciach lekcyjnych, dociekliwość podczas analizy dzieł muzycznych. Bardzo staranne wykonuje ćwiczenia obligatoryjne.

·        Gra na instrumentach - Uczeń poprawnie, bez pomyłek, zgodnie z zapisem nutowym wykonuje utwory muzyczne dobrane przez nauczyciela.

·        Tworzenie muzyki - Uczeń wykorzystuje zapis nutowy do tworzenia prostych melodii i schematów rytmicznych.

Ocena  dobra

·        Śpiew – Uczeń śpiewa piosenkę na pamięć, poprawnie intonacyjnie i poprawnie rytmicznie ale zdarzają się pomyłki w tekście piosenki ( brak doskonałości intonacyjnej nie wyklucza uzyskania oceny  dobrej )

·        Wiedza o muzyce - Przyswojenie wiadomości objętych programem ( niewielkie luki o charakterze szczegółowym)

·        Aktywność na lekcji - Czynny udział w zajęciach lekcyjnych,  analiza dzieł muzycznych często poprzedzona zachętą nauczyciela. Staranne wykonywanie ćwiczeń obligatoryjnych.

·        Gra na instrumentach - Uczeń poprawnie wykonuje utwory muzyczne dobrane przez nauczyciela, zdarzają się błędy korygowane przez ucznia.

·        Tworzenie muzyki - Uczeń przy pomocy nauczyciela tworzy proste melodie i schematy rytmiczne.

Ocena  dostateczna

·        Śpiew - Uczeń śpiewa przy pomocy tekstu piosenki poprawnie intonacyjnie i poprawnie rytmicznie z właściwym podparciem oddechowym, z właściwą postawą śpiewaczą i interpretacją zalecaną w zapisie nutowym ( brak doskonałości intonacyjnej nie wyklucza uzyskania oceny  dostatecznej )

·        Wiedza o muzyce - Średnie opanowanie materiału objętego programem ( luki w wiadomościach o charakterze szczegółowym).

·        Aktywność na lekcji - Uczeń wykazuje gotowość zabierania głosu w analizach dzieł muzycznych zachęcony przez nauczyciela.

·        Gra na instrumentach - Uczeń wykonuje utwory muzyczne z licznymi pomyłkami.

·        Tworzenie muzyki - Uczeń odtwarza pomysły innych uczniów oraz nauczyciela w tworzeniu muzyki.

Ocena  dopuszczająca

·        Śpiew - Uczeń śpiewa przy pomocy tekstu bez doskonałości intonacyjnej i nierytmicznie, zdarzają mu się pomyłki w tekście.

·        Wiedza o muzyce - Spore luki w wiadomościach objętych programem nauczania, z szansą ich wypełnienia,  ewentualnie przy pomocy nauczyciela

·        Aktywność na lekcji – niska aktywność na zajęciach lekcyjnych,  niestaranne wykonywanie ćwiczeń obligatoryjnych.

Ocena  niedostateczna

·        Śpiew - Uczeń odmawia śpiewania.

·        Wiedza o muzyce - Uczeń nie opanował minimum programowego. Notorycznie nie przygotowuje się do lekcji.

·        Aktywność na lekcji - Bierność w zajęciach lekcyjnych. Brak zainteresowania przedmiotem. Niechlujne wykonywanie ćwiczeń obligatoryjnych.

Ocena osiągnięć artystycznych uczniów

1.     Uczeń otrzymuje ocenę  liczbową w skali od 1do 6 na podstawie:

·        śpiewu indywidualnego, grupowego i zbiorowego

·        wypowiedzi ustnych,

·        zadań wykonywanych w domu,

·        kartkówek, referatów, krzyżówek, quizów

·        starannego prowadzenia zeszytu,

·        aktywności i zaangażowania na lekcji,

·        umiejętności gry na instrumentach muzycznych.

·        aktywności i zaangażowania w działalność chóru szkolnego i innych zespołów szkolnych.

2. Cząstkową ocenę niedostateczną uczeń może poprawić w jednego tygodnia. ( do następnej lekcji muzyki) W przypadku nieobecności ucznia przedłuża się termin do czasu powrotu ucznia do szkoły.

3. Poprawione w określonym terminie oceny niedostateczne nie wliczają się do średniej ocen.

4. Oceniając ucznia, nauczyciel bierze pod uwagę przede wszystkim jego zaangażowanie  na lekcjach, staranność i dyscyplinę pracy.

Przygotowała : Brygida Kalisz- nauczyciel muzyki