Przedmiotowy system oceniania

z przyrody w klasach IV-VI

 

 

1.     Prace pisemne:

·        Prace klasowe – testy wykonane samodzielnie, obejmują materiał po zakończeniu działu, zapowiadane z min. Tygodniowym wyprzedzeniem. Jeżeli uczeń był nieobecny na sprawdzianie lub otrzymał ocenę niedostateczną ma możliwość poprawy ustnej lub pisemnej do 2 tyg. Po oddaniu pracy przez nauczyciela

·        Kartkówki – pisemna forma sprawdzenia wiadomości z 3 ostatnich lekcji

Prace ocenianie są punktowo zgodnie z WSO wg następującej skali:

100% -90% pkt – ocena bdb

89%-27% pkt  - ocena db

74%  - 50% - ocena dst

49% - 30 % - ocena dop

29% - 0% - ocena ndst

 

2.     Odpowiedzi ustne – nauczyciel sprawdza wiadomości i umiejętności z 3 ostatnich lekcji w formie ustnej. Uczeń może zgłosić 1 nie przygotowanie w semestrze (np. w dzienniku)

 

3.     Prace graficzne wykonane  samodzielnie. Uczeń wykonuje pracę na lekcji lub jako zadanie domowe np. plakat, zielnik, album.

 

4.     Praca w grupach, gdzie uczeń po zapoznaniu się z poleceniami nauczyciela wykonuje proste doświadczenia, eksperymenty, karty pracy, plakaty

 

5.     Prace domowe w zeszycie ćwiczeń oceniane na ocenę lub plusa w  zależności od stopnia trudności, 3+ w zeszycie ćwiczeń – ocena bdb w dzienniku. Uczeń może zgłosić 3 braki zadań (bz w dzienniku)

 

6.     Aktywność na lekcji – ocena lub +, za 3+ uczeń otrzymuje ocena bdb

 

7.     Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który wykazuję wiadomości umiejętności ponad program przewidziany na danym etapie nauczania z przyrody, zajmuje czołowe miejsca w konkursach przyrodniczych.